دانلود مقاله مقایسه فنی و اقتصادی چیلر جذبی و تراکمی

مقایسه چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی

دانلود مقاله مقایسه فنی و اقتصادی چیلر جذبی و تراکمی

در حال حاضر انواع چیلر های جذبی و تراکمی به منظور تأمین آب سرد جهت تأمین بار برودتی ساختمانها تولید و به بازار عرضه می شوند. حال اینکه در چه مواردی بهتر است از چیلر جذبی و در چه مواردی بهتر است از چیلر تراکمی استفاده شود، موضوعی است که با در نظر گرفتن موارد مختلف از جمله سهولت کاربرد، هزینه های اولیه و جاری، فضاهای مورد نیاز و … قابل بررسی می باشد. شایان ذکر است که به دلیل تنوع بالای این دستگاه ها، بررسی و مقایسه تمامی آنها امکان پذیر نبوده و به همین دلیل در این مقاله به بررسی و مقایسه دو سیستم چیلر تراکمی اسکرو و چیلر جذبی شعله مستقیم از نظر هزینه اولیه، هزینه راهبردی و هزینه های مصرف انرژی و مصرف آب پرداخته شده است.

امروزه پیشرفت تکنولوژی در تمامی زمینه های علمی و مهندسی باعث گردیده تا گزینه های مختلفی برای انتخاب روش ها، سیستم ها و تجهیزات مناسب به منظور نیل به یک هدف واحد و پیش روی طراحان سیستم های فنی و مهندسی قرار گیرد. که دانش به روز و شناخت کافی تنها راه حل منطقی برای انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه های پیش رو با در نظر گرفتن پارامترهای اساسی مورد نیاز طرح می باشد. یکی از این موارد انتخاب دستگاههای مرکزی ایجاد سرمایش در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان می باشد، با توجه به گسترش روزافزون تقاضا، تولید این دستگاه ها بسیار متنوع شده، که از آن جمله می توان به انواع چیلرهای جذبی و تراکمی اشاره نمود. بی شک استفاده از این تجهیزات همراه با دستگاه های هواساز یا فن کویل، یکی از مناسب ترین سیستم های تهویه مطبوع را برای یک ساختمان فراهم می آورد. حال اینکه در چه مواردی بهتر است از چیلر جذبی و در چه مواردی بهتر است از چیلر تراکمی استفاده شود، موضوعی است که با در نظر گرفتن موارد مختلف از جمله سهولت کاربرد، هزینه های اولیه و جاری، فضاهای مورد نیاز و … قابل بررسی می باشد. در این مقاله به بررسی این موارد برای چند ظرفیت مختلف از این نوع دستگاه ها پرداخته خواهد شد. شایان ذکر است که به دلیل تنوع بالای این دستگاه ها، بررسی تمامی آنها امکان پذیر نبوده و به همین دلیل آخرین تکنولوژی موجود در بازار ایران در هر دو نوع چیلر جذبی و چیلر تراکمی بررسی شده است . بدین ترتیب این مقایسه بین چیلر تراکمی نوع اسکرو (Twin Screw) و چیلر جذبی شعله مستقیم دو اثره است.  شرکت هیتاچی ژاپن صورت می گیرد.

همچنین بخوانید :  آشنایی با قطعات مختلف آسانسور - بخش اول

مقاله مقایسه فنی و اقتصادی چیلر های جذبی و تراکمی توسط افشین عابدی و کسری خسرویان در نخستین همایش بین المللی چیلر و برج خنک کن ایران ارائه شده است .

 

مقاله مقایسه فنی و اقتصادی چیلرهای جذبی و تراکمی

حجم فایل ۲۰۰ کیلوبایت

درباره نویسنده

شهاب رفیعی