دانلود مقاله ای در خصوص ایمنی راه ها

مقاله ایمنی راه ها

دانلود مقاله ای در خصوص ایمنی راه ها

ایمنی راه یا یک راه ایمن شامل محدوده ای ایمن و عاری از اشیا و نقاط خطرناک برای عبور راه بر اساس سرعت ، حجم عبور وشرایط هندسی محل می باشد که برای دستیابی به این امر ، ایجاد یک محدوده حفاظت شده ایمن با توجه به ضوابط و معیارهای استاندارد ایمنی در کنار راه و مسیر اصلی ، امری حیاتی وضروری است تا وسیله نقلیه منحرف شده از مسیر اصلی ، بتواند در محدوده ای با امنبت مناسب متوقف شود و یا به مسیر اصلی باز گردد . پس از تعیین محدوده حفاظت شده و مرزهای آن در گام بعدی ، باید موانع ونقاط خطر را در این محدوده معین کرد و سپس جهت ایمن سازی آن اقدام نمود .
ادارات راه وترابری با بهره گیری از نرم افزارهای جدید قادر خواهند بود تا با خطر بروز تصادف در حاشیه راه ها به مقابله پرداخته واز نتایج وآثار منفی آن بکاهند. در آمریکا هر ساله بیش از شانزده هزار نفر به دلیل تصادفات خودرو در حاشیه یا کناره های راه کشته و یک میلیون نفر نیز زخمی می شوند. این نوع تصادفات معمولا” زمانی اتفاق می افتد که خودرو ها از راه اصلی خارج و به سمت شانه ی جاده یا دور تر منحرف و با مانع طبیعی یا موانع ساخت انسان مانند چراغ برق، دیواره های پل، ترانشه های خاکی، گاردریل ها، خودرو های پارک شده یا درختان برخورد می کنند.در سالهای اخیر تصادفات خودرو در حاشیه یا کناره های راه در آمریکا روند فزاینده ای داشته و ۳۳ درصد از کل تصادفات در سال ۱۹۹۵ میلادی و ۳۸ درصد در سال ۲۰۰۰ میلادی را به خود اختصاص داده است.
بر اساس طرح راهبردی ملی سال ۱۹۹۸ در اداره راه های فدرال آمریکا که به اختصار FHWA نامیده می شود سالیانه هزینه ای بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار به دلیل بروز تصادفات حاشیه راه ها (به دلیل انحراف خودرو از راه اصلی) به جامعه آمریکا تحمیل می شود .این مبلغ سه برابر میزان پولی است که توسط مؤسسات ذیربط وابسته به دولتهای محلی ، ایالتی و فدرال سالیانه برای ترمیم ونگهداری راه های کشور هزینه می شود.
مطالعات انجام شده در زمینه تصادفات حاشیه راه (به دلیل وسعت شبکه جاده ای و گستردگی این گونه تصادفات) نشانگر چالش های بسیار مهم و نگران کننده در خصوص ایمنی راه ها می باشد . دو سوم تصادفات ناشی از انحراف خودرو در راه های برون شهری ، ۸۰ درصد در راه های خشک و ۶۰ درصد در شب هنگام یا در راه های فاقد سیستم روشنایی مناسب به وقوع می پیوندد.
اگر چه انحراف خودرو ها از جاده اجتناب ناپذیر است ، اما در صورت به کار گیری راهبردهای مناسب در خصوص ایمنی راه ، مانند استفاده از نوار های حاشیه دار در کناره های راه وتعبیه علایم راهنمایی می توان انحراف غیر عمدی خودروها را از جاده ها کاهش داد ، این حادثه به هر حال ممکن است رخ دهد ، اما آثار منفی آن را می توان با کاهش میزان برخورد خودرو با موانع اطراف جاده و افزایش ایمنی راه ها به حداقل رساند .

همچنین بخوانید :  کامپوزیت چیست؟ + معرفی کامپوزیت های پلیمری

یکی از موفق ترین و بهترین زمینه های سرمایه گذاری، طراحی ایمن معابر و مهندسی ترافیک می باشد .حذف تدریجی خطرناکترین نقاط در شبکه های معابر و استفاده از علایم، تابلوهای راهنما و ورودی ها که با در نظر گرفتن موارد ایمنی طراحی شده اند در طراحی و برنامه ریزی شبکه های معابر جدید، باعث افزایش بسیار زیاد ایمنی ترافیکی شده است .

مسئولیت امنیت جاده ها محدود به یک حوزه علمی وتخصصی نیست بلکه ترکیبی از آنهاست . از سیستم های ترافیکی که در مدیریت و کنترل هوشمند ترافیک سودمندند می توان به تابلوهای اعلام وضعیت ترافیکی ، چراغهای ر اهنمایی هوشمند ، دوربین ها ، پیامهای ترافیکی رادیوی ، سیستمGIS ، GPS و . . . اشاره نمود . همچنین توسط سامانه های هوشمند ITS می توان بجای استقرا مأمور راهنمایی و رانندگی برای کنترل طرح، از تکنولوژی دوربین یا سنسورها استفاده کرد که با اصلاح و تکمیل علایم مورد نیاز و کنترل مستمر آنها و استفاده از سیستم های نوین اعلام وضعیت ترافیکی به رانندگان و در اختیار گذاشتن امکانات و تجهیزات پیشرفته برای پلیس در جاده ها و آزادراه ها می توان ایمنی راه ها را افزایش داده و از بسیاری از مشکلات ترافیکی جلوگیری نمود .

همچنین بخوانید :  دستورالعمل طراحی و اجرای همبندی اصلی در میلگردهای بتن مسلح

دانلود مقاله ایمنی راه ها

حجم فایل : ۰.۵ مگابایت

درباره نویسنده

شهاب رفیعی