طراحی و بررسی اقتصادی سیستم برق خورشیدی

طراحی و بررسی اقتصادی سیستم برق خورشیدی

در این مقاله سیستم برق خورشیدی متصل به شبکه برای یک ساختمان اداری به مساحت ۱۲۰ متر مربع و دارای یک زیر زمین با همین مساحت در تهران طراحی و هزینه اولیه و بهای برق تولیدی تعیین گردیده است . تعداد و آرایش ماژولهای فتوولتاییک طوری انتخاب شدند که جمع جبری داد و ستد برق با شبکه در طول سال صفر باشد . با فرض طول عمر ۲۰ سال، قیمت اولیه سیستم برق خورشیدی برای ماژولهای ساخت ژاپن ۴۲۵ میلیون ریال و برای ماژول های ساخت ایران ۴۰۳ میلیون ریال می باشد . بهای برق د ر ماژولهای یاد شده به ترتیب برابر با ۴۱۵۰ و ۳۸۳۰ ریال برای هر کیلو وات ساعت برق تولیدی می باشد . این مطالعه نشان می دهد که استفاده از برق خورشیدی در ساختمان های اداری با توجه به سیاست انرژی دولت در خرید برق از انرژی های تجدید پذیر، در حال حاضر در تهران اقتصادی نیست.


برای حل مشکلات آلودگی محیط زیست و تحلیل منابع انرژی دو راه حل وجود دارد:

همچنین بخوانید :  دانلود مقاله دوربین های مدار بسته و تجهیزات شبکه

۱- یافتن منابع انرژی جدید

۲- پایین آوردن مقدار مصرف یا بهره برداری بهینه از منابع

خورشید به عنوان یک منبع بی پایان انرژی می تواند حل کننده مشکلات موجود در زمی نه انرژی ومحیط زیست باشد . اگر چه انرژی خورشیدی رایگان است ولی تجهیزات تولید برق از انرژی خورشیدی به سرمایه اولیه زیادی احتیاج دارند که قابل رقابت با انرژی سوخت فسیلی ارزان قیمت نیست . یکی از این تجهیزات، سیستم فتوولتاییک است. تکنولوژی فتوولتاییک مستقیماً و بدون بهره گیری از مکانیسم های متحرک و شیمیایی، نور خورشید را به برق تبدیل می کند .
امروزه سیستم های فتوولتاییک در سقف و نمای بیرونی بسیاری از ساختمانها، آسمان خراشها و سالن های عمومی و تحقیقاتی در نقاط مختلف دنیا نصب شده اند . در سالهای آتی انتظار می رود تمام ساختمان ها با مواد ، ساختارها و طرح هایی با بازده انرژی بالا طراحی شوند و در حقیقت هر ساختمان هم انرژی مصرف کند و هم انرژی تولید کند و نسل جدیدی از ساختمانهایی با انرژی صفر داشته باشیم.

همچنین بخوانید :  خطرات انرژی الکتریکی و ایمنی در برق رسانی

 

دانلود مقاله طراحی و بررسی اقتصادی سیستم برق خورشیدی

حجم فایل : ۵۰۰ کیلوبایت

درباره نویسنده

شهاب رفیعی