همه چیز در مورد کلید محافظ جان

همه چیز در مورد کلید محافظ جان

کلید محافظ جان RCD مخفف عبارت ( Residual Current Device) و یا RCCB مخفف عبارت (Residual Current Circuit Breaker) به کلید هایی گفته می شود که با نشخیص نشت جریان مدار را در کسری از ثانیه قطع کرده و مانع از صدمات جانی ناشی از نشت جریان میگردد.

اساس عملکرد کلید محافظ جان بدین گونه است که با مقایسه جریان فاز و نول (رفت و برگشت مدار) در صورت مشاهده اختلاف سریعا مدار را قطع میکند . لازم به ذکر است در مدارهای تک فاز جریان رفت و برگشت می بایست برابر باشد و اختلاف جریان فاز و نول ناشی از نشت جریان بر اثر اتصال هادی فاز با زمین اتفاق خواهد افتاد که جریان بجای عبور از سیم نول ، از طریق زمین به منبع باز میگردد . جریان نشتی ممکن است از راه بدن فردی که با زمین تماس دارد و تصادفاً دستش با قسمت برقدار مدار تماس پیدا کرده است نیز بوجود آید .

همچنین بخوانید :  اصلاح ضریب توان ، محاسبه بانک خازنی و اجزای تابلوهای خازن
کلید محافظ جان

بر اساس استانداردهای موجود بدن انسان توانایی تحمل جریان ۳۰ میلی آمپری را در مدت زمان ۲۰۰ میلی ثانیه دارد . لذا کلید محافظ جان برای واحد های مسکونی و اداری می بایست در صورتی که مقدار جریان نشتی از ۳۰ میلی امپر تجاوز نمود عمل کرده و مدار را در کمتر از ۲۰۰ میلی ثانیه قطع نماید . در مصارف صنعتی نیاز از کلیدهای با قابلیت قطع در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی آمپر استفاده میگردد .

انواع کلید های محافظ جان :

همانطور که در شکل ملاحظه می فرمایید کلید های محافظ جان به ۳ دسته تقسیم می شوند

انواع کلید حفاظ جان
 • کلید محافظ جان تیپ AC قابلیت تشخیص جریان های نشتی  متناوب AC را دارند.
 • کلید محافظ جان تیپ A قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی را دارند.
 • کلید محافظ جان تیپ B قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی تا فرکانس ۱ مگاهرتز و مستقیم DC صاف را دارند.
همچنین بخوانید :  خطرات انرژی الکتریکی و ایمنی در برق رسانی

بررسی عملکرد کلید حفاظ جان در تماس مستقیم و غیر مستقیم :

در تصاویر زیر نحوه عملکرد کلید محافظ جان را در حالت تماس مستقیم با هادی فاز و یا تماس غیر مستقیم از طریق بدنه تجهیزات الکتریکی را مشاهده می نمایید .

عملکرد کلید حفاظ جان در تماس مستقیم
عملکرد کلید حفاظ جان در تماس غیر مستقیم

درباره نویسنده

شهاب رفیعی

نظرات (24)

علی

در صورت نصب کلید حفاظت جان،نصب پریز ضد رطوبت در سرویسهای بهداشتی الزامیست؟

  نصب کلید محافظ جان باعث عدم نیاز به کلید و پریز بارانی نمیشه . طبق استاندارد باید کلید و پریز داخل سرویس بهداشتی و حمام از نوع بارانی (ضد رطوبت) باشه

حجت

سلام یک رله حفاظت از جان نصب کردیم،بمحض وصل جریان عمل کرده و قطع میکند سیستم ارت هم وصله و سیم کشی ها نشتی جریان ندارن ممنون میشم راهنمایی کنید؟

محسن

سلام آقا حجت. در صورتی که میزان آمپر مصرفی بیشتر مقدار اسمی کلید محافظ جان باشد (مثلا ۳۲آمپر ظرفیت کلید باشد ولی مصرف ۳۶ آمپر باشد) کلید خود به خود از مدار خارج می شود.

طباطبایی

سلام دوست من
علت پایدارنبودن کلید محافط جان نول ورودی حتمابایدبه تنهایی وصل شود.تمام نول های مصرف کننده بایدبه خروجی محافظ وصل شوند..۲.چنانچه هرکدام ازوسایل مصرف کننده کوچکترین مشکلی داشته باشند.محافظ قطع میشود.بنابراین تمام وسایل رااز پریز خارج ومحافظ روشن نمایید.اگر روشن ماند مشکل ازمصرف کنندهاست .موفق باشید

محسن خدایی

سلام من یک آبنما کار کردم ولی از نول استفاده نکردم وتمام پمپها سه فاز هستن.کلید حفاظت جان اشنایدرر
۴ ورودی سه فاز و یک نول داره من باید بابت نول چه کار کنم ممنون

  الیاس

  سلام دوست عزیز
  محافظ جان در تابلو نصب میشه.شما قطعا یک نول در مدار فرمان تابلو برای استارت پمپ ها دارید

حسین

سلام
وقت بخیر
آقای مهندس
بنده در تابلو برق واحد مسکونی منزل خود کلید محافظ جان نصب کردیم به هیچ عنوان در اتصالی هر دو سیم به یکدیگر و یا اتصال به انسان عمل نمیکند و محافظ جان ۱۰۰%سالم است ، ایراد از کجاست.
تشکر وسپاس فراوان

  محافظ جان برای نشتی جریان هست . اگر شما سیم ها رو به هم متصل کنید (فاز و نول) باید فیوز مینیاتوری بزنه . برای تست باید مسیر جریان رو بجای نول از جای دیگه ای مثل ارت یا اسکلت ساختمان عبور بدید .

کاظم

سلام
بنا به پاسخ پایدار نبودن حفاظ جان سه فاز در مدار بنده برقکار ساختمان هستم برای مغازه بزرگی که دارای چندین یخچال بود حفاظ جان سه فاز نصب کردم ۱-حتما حتما ورودی رله باید نول به تنهایی وصل گردد و کلیه خروجی های گرفته شده از کلید باید از نول خروجی گرفته شوند در غیر اینصورت حتی با وصل نکردن مینیاتوری ها حفاظ جان عمل کرده و قطع می کند ۲ _ بعد از اطمینان مرحله اول شروع به وصل مینیاتوری ها کرده در صورت عملکرد رله ان مسیر نشتی دارد که باید مرحله به مرحله قطع و وصل شود تا عیب کار معلوم گردد موفق باشید .

محمد

سلام وقت بخیر
گاهی محافظ جان واحد آپارتمان ک برق سه فاز داره می پره در یک دوره خاص یا یک تایم نیست چگونه بفهمیم چ چیزی باعث میشه ممکن خونه نباشیم بپره و باعث خرابی مواد غذایی داخل یخچال شود از اساتید فن لطفا راهنمایی بفرمائید
اسلامی اهواز

  اصول کار این دستگاه بر این اساسه که اگر برق بجای سیم نول از مسیر دیگه ای عبور کنه مدار رو قطع کنه . باید ببینید این عبور برق از مسیر دیگه در چه دستگاه هایی اتفاق میفته . شاید یجایی برق به بدنه دستگاه اتصالی کرده یا یه جاهایی سیم به دلیل فرسودگی و یا زخمی شدن با ارت در تماس شده . شاید هم کلید محافظ جان شما معیوب شده و بخوبی کار نمیکنه

محمد

سلام
میشه بفرمایید تفاوت کلید حفاظ از جان با ارت چیست؟!

  کلید محافظ جان برای اینه که اگر شما به محل برقداری دست زدید و برق از بدن شما عبور کرد (بیشتر از ۳۰ میلی آمپر) سریعاً مدار رو قطع کنه . اما ارت برای اینه که جریان بجای عبور از بدن شما از ارت عبور کنه . بطور کلی همزمان باید هم ارت استفاده بشه هم محافظ جان یا همون rcd

محمد

سلام
یه سوال داشتم
تا وقتی که در منزل هستم برق قطع نمی شه یعنی فیوز زیر کنتور قطع نمی شه ولی وقتی برای یه مدت مثلا دو سه روز خونه نیستم وقتی برمی گردم برق قطع شده. کسی دلیلشو رو می دونه؟!

خشایار

سلام سایت خوبی دارید و بخش سوال و جوابها هم عالی بود شخصا” نکات فراوانی را آموختم که مدتها برام سوال بود . تشکر از شما موفق باشید.

شایان

سلام دکمه.ی ابی رنگ محافظ جان چه کاربردی داره

  سلام . به منظور تست عملکرد کلید محافظ جان هست

مینا

سلام. توی برق تک فاز اگر جریان فاز و نول تفاوت داشته باشه کلید محافظ جان باعث قطع میشه. حالا تو برق سه فاز که نول نداریم و فقط سه تا فاز داریم اصول عملکرد کلید محافظ جان بر چه اساسه؟

شایان

میشه بیشتر توضیح بدید

امین

سلام یه سوال داشتم سیم نول و ارت باید بهم وصل بشن.یا نه نیاز نیست.اگه نه سیم ارت رو کجا ببندیم تا محافظ جان عمل کنه

حمیدظهری

با درود و تشکرفراوان از شماعزیزان،عرض شودکه سایت بسیارجالب و مفیدیه.سوالی ازحضورتان دارم،در محیطهایی مثل کارواش که پمپ‌های سه فاز مشغول به کارهستند، RCDB کجای تابلو بایدنصب شود؟
یزدان نگهدارتان باد.

محمد جواد

با سلام
بنده در پروژه ای نو ساز تمام استاداردها را جهت برق کشی ساختمان با نظارت ناظر رعایت کردم ولی چند وقتی هست کلید حفاظ جان واحد مذکور می پرد این پریدن بی وقت بود و گاهی بعد ۲۴ ساعت و گاهی ۲ یک بار تو ساعت های مخطلف می پره
تمام سیم کشی ها چک شده و هیچ نشتی پیدا نشده
البته در این واحد تعدادی باریسول و تمام کلید پریز ها هوشمند تاچ استفاده شده
فقط حفاظ جان می پرد
در ضمن واحد خالی از سکنه می باشد و فقط برق ها فیوزها بالا می باشد جهت چک و تحویل
در صورت داشتن تجربه جهت راهنمایی ممنون میشم
کسی جواب بده
با تشکر

محمود

سلام.ببخشین کلید محافظ جان ۳۲امپر با ۴۰ آمپر چه فرقی داره؟و در سیستم خانگی از کدوم باید استفاده کرد؟